Zakwas na chleb żytni

Zakwas na chleb żytni dla początkujących. Jeśli kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl zrobienie własnego chleba na zakwasie, to trafiłeś we właściwe miejsce. Pokażę Ci (moim zdaniem) najprostszą metodę na przygotowanie własnego zakwasu żytniego. Do jego przygotowania przyda Ci się mąka żytnia, woda i 5 minut dziennie przez 6 dni. Wież mi! Jesteś wstanie to zrobić!

Ogólna zasada jest taka aby stosunek mąki do wody wynosił 1:1. Gramatura w przepisie poniżej na zakwas na żytni jest podana dla zaspokojenia potrzeb rodziny 2+2 (2 dorosłych i dwójka dzieci). Jeśli Ty lub Twoja rodzina ma większe zapotrzebowania, możesz bez obaw pomnożyć gramaturę tego przepisu tak aby wpasował się w Wasze potrzeby.

Gotowy zakwas „dokarmiaj” raz na 12 godzin aby podtrzymać ciągłość w produkcji własnego chleba.

Jeśli zdarzy Ci się, że z jakiś powodów nie będziesz potrzebować zakwasu, bo np. został Ci chleb z poprzedniego dnia. Możesz zdezaktywować zakwas żytni wkładając go do lodówki. Spokojnie możesz go trzymać tak do 5 dni. Żeby reaktywować zakwas żytni po prostu wyciągnij go z lodówki. Po dwóch godzinach, jak już będzie miał temperaturę pokojową „dokarm” go. Dodaj mąkę i wodę, wymieszaj dokładnie i trzymaj w ciepłym miejscu przez 12 godzin. Po tym czasie zakwas będzie gotowy do wyrobienia chleba na zakwasie.

Zakwas na chleb żytni
Zakwas na chleb żytni

Poziom Trudności: ★☆☆
Przyda Ci się:

Duży słoik

Czas przygotowania: 8640 minut

Składniki (6 porcji):

  • 600 g mąka żytnia razowa
  • 600 ml woda
Zakwas na chleb żytni
Zakwas na chleb żytni

Sposób wykonania:

  1. Dzień 1.
    Dobrze wymieszaj 100 g mąki z 100 ml wody w dużym słoiku. Przykryj słoik gazą i umieść go ciepłym miejscu na 24 godziny.
  2. Dzień 2.
    Oddaj komuś połowę zakwasu. Jeśli nie masz przyjaciół to masz niepowtarzalną szansę na ich pozyskanie. Do reszty zakwasu żytniego dodaj 100 g mąki i 100 ml wody. Dobrze wymieszaj i przykryj słoik gazą i umieść go w ciepłym miejscu na kolejne 24 godziny.
  3. Dzień 3 do 6.
    Każdego dnia całą procedurę należy powtarzać, stosując takie same proporcje mąki i wody. Przed dodaniem nowej porcji mąki oddziel połowę zakwasu żytniego i znajdź nowego przyjaciela, zakończ tydzień z sześcioma nowymi znajomymi. Nie ma wyrzucania produktów do kosza! Następnie dodaj mąkę i wodę w takich samych ilościach jak poprzednio.
  4. Szóstego dnia masz już stabilny zakwas. Około kilkanaście godzin po karmieniu pojawiają się duże pęcherzyki powietrza, a jego zapach jest przyjemnie lekko kwaśny. Natomiast siódmego dnia możesz już upiec swój pierwszy chleb na zakwasie. Na początek oczywiście coś prostego, żeby Ci skrzydła wyrosły zanim zaczniesz latać 🙂

Pamiętaj!

  • Przykryj słoik gazą. Zakwas musi „oddychać”.
  • Trzymaj zakwas w ciepłym miejscu.
  • Każdego dnia szukaj nowych znajomych. Nie ma wyrzucania produktów!

Zastosowanie:

  • Chleb żytni.

Leave a Reply