Kruche ciasto

Kruche ciasto, można by powiedzieć, że jest super łatwe do przygotowania i może je zrobić każdy. Jest w tym dużo prawdy! Problem polega na tym, że jest sporo punktów krytycznych, które mogą mieć bezpośredni wpływ na jakość kruchego ciasta.

Przepis umieszczony poniżej jest przepisem którego używam już od prawie 15 lat i za każdym razem sprawdza się doskonale. Używam go do wszystkiego, sprawdza się doskonale do jabłeczników, tart, ciast. Jest po prostu uniwersalny pod każdym względem. Nie powinienem tego pisać, ale nawet po podgrzaniu deseru w mikrofali ciasto nadal pozostaje kruche. Przy nie wielkim nakładzie czasu możesz doprowadzić go do perfekcji. Musisz po prostu wykonać kruche ciasto krok po kroku tak jak jest w opisie.

Podczas przygotowywania ciasta kruchego zwróć szczególną uwagę na temperaturę masła. Musi być pokojowa! Ułatwi Ci to mieszanie z resztą składników, co znacznie skróci czas ugniatania.

Połącz ze sobą wszystkie składniki do momentu uzyskania drobnej kruszonki przypominającej wilgotny piasek na plaży.

Ciasto kruche

Dopiero do tak połączonych składników jak na zdjęciu możesz dodać jajka. Kruche ciasto jest bardzo delikatne, więc sugerowałbym dla osób mniej doświadczonych mieszanie ręczne na tym etapie. Używając robota kuchennego bardzo łatwo jest „przeciągnąć” ciasto kruche.

Uformuj gotowe kruche ciasto i zawiń je w folię spożywczą i umieść w lodówce na co najmniej 15 minut przed obróbką. Zdecydowanie ułatwi Ci to wałkowanie.

Kruche

Przygotowane w ten sposób ciasto kruche możesz trzymać w lodówce do trzech dni. Często się zdarza, że robię więcej kruchego ciasta (zwłaszcza w pracy) i za każdym razem kiedy potrzebuję coś zrobić ukrawam sobie kawałek. Pozwala mi to zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Pamiętaj też o paru rzeczach podczas pracy z kruchym ciastem.

  • Nie wałkuj ciasta kruchego w tym samym miejscu w którym go ugniatasz. To nie są jakieś zabobony, chodzi o temperaturę stołu, która rośnie podczas ugniatania. Podczas wałkowania bardzo cienkich elementów może być to bardzo uciążliwy proces. Podczas ugniatania zostają przyklejone do stołu kawałki ciasta, do których kruche ciasto będzie się przyklejało podczas wałkowania.
  • Nie zostawiaj wszystkich ścinek kruchego ciasta na sam koniec. Za każdym razem dodawaj je z powrotem do ciasta kruchego. Nie będziesz generować strat a jakość kruchego ciasta zostanie zachowana.
  • Gotowy wyrób z kruchego umieść w lodówce przed wypiekiem.
  • Przed wypiekiem upewnij się, że twój piec ma odpowiednio wysoką temperaturę. Najlepiej nastaw ją o 20°C wyższą niż w przepisie. Po umieszczeniu na przykład tarty, ustaw temperaturę piekarnika zalecaną w przepisie. W momencie, kiedy otworzysz drzwi od piekarnika temperatura drastycznie spadnie. W ten o to sposób ratujesz sytuację przed ponownym, powolnym nagrzewaniem się piekarnika. Nie oszukujmy się, większość z nas nie posiada tak mocnych piekarników w domu.

Przepis na kruche ciasto

 

Mam nadzieję, że kruche ciasto od dzisiaj będzie przyjemnością a nie bólem głowy a komentarz typu „ale mi wyszło” zamienisz na „łatwizna”.

Poziom Trudności: ★☆☆
Przyda Ci się:

Robot kuchenny, duża miska, folia spożywcza.

Czas przygotowania: 15 minut

Składniki (1 kilogram ciast kruchego.):

  • 500g mąka pszenna, typ 450
  • 250g cukier
  • 250g masło o temperaturze pokojowej
  • 3 duże jajka
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

Sposób wykonania:

  1. Żeby przygotować kruche ciasto, umieść w dużej misce lub robocie kuchennym mąkę, cukier, masło i ekstrakt waniliowy.
  2. Połącz ze sobą wszystkie składniki do momentu uzyskania drobnej kruszonki.
  3. Następnie dodaj jajka i ugniataj całość, aż uzyskasz ciasto o jednolitej konsystencji. Nie ugniataj ciasta kruchego zbyt długo, możesz je „zaciągnąć”. Sprawi to, że wyroby z takiego ciasta będą się kurczyć i będą twarde.
  4. Zawiń ciasto w folię spożywczą i odstaw na parę minut do lodówki przed obróbką.

Pamiętaj!

  • Używaj masła o temperaturze pokojowej. Ułatwi i skróci to czas mieszania składników na kruche ciasto.
  • Jajka dodawaj dopiero wtedy kiedy prawidłowo wymieszasz ze sobą wszystkie składniki. W przeciwnym razie wydłuży Ci się proces mieszania z jajkami i możesz wtedy bardzo łatwo „przeciągnąć” ciasto kruche, co będzie miało negatywny wpływ na jego jakość.
  • Zawiń ciasto w folię spożywczą i odstaw na parę minut do lodówki przed obróbką. Znacznie to ułatwi Ci jego wałkowanie! Osobiście kruche ciasto przygotowuję dzień wcześniej. 10 minut przed wałkowaniem wyciągam je z lodówki.

Zastosowanie:

  • Jabłeczniki.
  • Szarlotki.
  • Tarty.
  • Ciasteczka kruche.
  • Spody do wielu innych ciast.

Leave a Reply